På morgonen och kvällen får du vänta mellan sex och tio minuter om buss 405 mellan Nacka sjukhus och Fridhemsplan går enligt tidtabell.

Men SL anser att för få reser mot Nacka sjukhus på morgonen och mot Fridhemsplan på kvällen och vill dra in flera turer från december i år.

”Utbudet föreslås minskas till 30-minuterstrafik mot Nacka Sjukhus mellan klockan 06 och 07, till 20-minuterstrafik mot Fridhemsplan mellan klockan 17 och 18 samt till 30-minuterstrafik mot Fridhemsplan mellan klockan 18 och 19. I riktning mot Fridhemsplan föreslås trafikdygnet utökas med två turer i 30-minuterstrafik från cirka klockan 05.25”, skriver SL i sitt förslag.

”Ökad efterfrågan”

De indragna bussarna på linje 405 vill SL i stället använda på linje 444 mellan Västra Orminge och Slussen.

”I syfte att möta ökad efterfrågan på linje 444 mellan Slussen och Orminge föreslås resurserna som frigörs på linje 405 överföras till linje 444. I dagsläget går sista avgången på linjen från Slussen mot Orminge klockan 22.30. Förslaget innebär en utökning av trafiken till 30-minuterstrafik mellan klockan 22 och 00 måndag till torsdag och söndagar samt till 30-minuterstrafik fram till klockan 00.30 på fredagar och lördagar”, skriver SL.

Samtidigt föreslås båtlinje 2 mellan Stockholm och Vaxholm stanna vid Telegrafberget på vissa avgångar.

”För att erbjuda boende i området en koppling mot skärgården”, skriver SL.

”Obegripligt”, säger Peter Zethraeus (M), kommunalråd och ordförande i natur- och trafiknämnden om SL:s förslag att skär ner turerna på buss 405.

”Obegripligt”, säger Peter Zethraeus (M), kommunalråd och ordförande i natur- och trafiknämnden om SL:s förslag att skär ner turerna på buss 405.

Liza Simonsson

”Fler som åker till Slussen”

Förändringarna föreslås gälla från december 2025.

Nackas kommunalråd Peter Zethraeus (M) välkomnar fler turer med båt och buss 444. Men blir upprörd över nedskärningarna på buss 405.

– Det blir ju fler som väljer att åka till Slussen. Det är bättre att sprida stationspunkterna lite för att avlasta Slussen med bussar. Konstigt att man måste dra ner någonstans för att öka turerna någon annanstans.

Nacka och övriga kommuner har nu möjlighet att ge synpunkter på SL:s förslag.