Att matpriserna är höga har nog ingen missat. Om februari kändes extra tufft för plånboken så har du inte misstagit dig. Ökningen på matpriserna i februari var enligt Matpriskollen, den största ökningen på två år.
Ett paket mellanmjölk kostade i slutet av februari 21 kronor för 1,5 liter, jämfört med 18 kronor samma tid förra året. Ett paket kaffe från Arvid Nordquist kostade i slutet av februari 77 kronor vilket är 19 kronor mer jämfört med samma tid förra året, enligt jämförelser från Matpriskollen.
Kunderna märker ökningen
På Supergrossen i Hallunda centrum går många kunder med reklambladet i handen. Alla som Mitt i pratar med har märkt av prisökningen. Chakib Zbair, 50, från Hallunda menar att han har märkt priset stiga över lång tid. Men det är särskilt efter pandemin som han tycker att allt har blivit dyrare.
– Förr köpte vi kalvkött för 60 kronor, nu kostar det 90-100 kronor, säger han.
Han berättar att han har fru och tre barn och att familjen har svårt att anpassa sig till det nya prisläget.
– Vi går på knäna. Man åker runt och handlar utifrån vad som är billigast i olika reklamblad, säger han.
Det är svårt för Chakib Zbair att välja bort varor då barnen måste äta ordentlig mat.
– Nästan hela lönen går till mat, det är knappt så man kommer till slutet av månaden. Förut klarade vi att handla för tusen kronor i veckan. Nu är en kasse för 600 kronor ingenting.
Chakib Zbair och dottern Lina Zbair.
Angie Gray
Mindre godis
Vissa tvingas handla mindre än vad de gjorde förut. Halim Karaköylu, 38, från Hallunda berättar att hon mest går och kollar i affären nu för tiden, utan att köpa något.
– Min son gillar Marabous choklad men det kan jag inte köpa längre, berättar Halime Karaköylu.
Hon har börjat handla mer grönsaker i stället och slutat köpa kött och godis. Mjölken måste hon fortsätta köpa för barnens skull, berättar hon.
Chokladen är faktiskt den vara som ökat mest i pris av alla livsmedel som Matpriskollen undersökt. En chokladkaka som i slutet av 2023 kostade 21 kronor, kostade i februari i år 39 kronor.
Vi går på knäna
Halime Karaköylu har börjat äta mer grönsaker istället för kött. Det har hon inte har råd att köpa längre.
Angie Gray
Det märker butikschefen
Nicklas Tvärnstedt, butikschef på Supergrossen i Hallundas, har sett att folk inte unnar sig längre. De köper inte läsk och godis, utan matvaror.
Vad tänker du om att kunderna har det så svårt?
– Vi försöker köpa hem så mycket billigt som möjligt till vår butik.Vi köper inte alltid de största märkena utan de billigare. Sen jobbar vi mycket med annonser, säger han.
Tänka om
Eftersom priserna stigit finns det för många inte samma möjlighet att leva exakt som innan. Marwah Abduljabbar, 36, från Norsborg är en av dem som behövt tänka om.
– Vi har hittat nya recept på nätet för att laga billigare mat. I stället för att köpa kakor och sånt så bakar vi hemma nu, säger hon.
För att spara pengar har Marwah Abduljabbar börjat köpa torkade bönor i stället för blötlagda. Hon har slutat köpa kyckling, tropiska frukter och hon köper frysta grönsaker i stället för färska.
– Vi klarar oss men priset är mycket högre, säger hon
Framtidsutsikter
Ulf Mazur, vd för jämförelsesajten Matpriskollen, säger till SVT att han tror att prisökningen kommer att fortsätta under mars och längre än så.
– Det känns som att det fortfarande finns en del obalanser. Det finns livsmedelskedjor där priserna ökat mer än snittet, så det finns en risk att de andra följer efter.
Det blir dyrare och dyrare men jag klarar det eftersom jag bor själv, säger Anita Eriksson, 80 år från Norsborg.
Angie Gray
Helmi iben Said, 25 år, har rest mycket och tycker att Sverige är extra dyrt. Han måste kalkylera innan han handlar.
Angie Gray