– Flera olika aktörer har glädjande nog hört av sig och uttryckt intresse av att flytta in. Vi möjliggör för detta i samband med att 12-våningshuset blir klart, säger Caroline Hansols, projektchef på de nya ägarna SBB:s dotterbolag Sveafastigheter.
Vi träffar henne utanför Spånga centrums gamla järnhandel tillsammans med bolagets affärsutvecklare Jennie Argerich.
– Vi ser fram emot att komma igång med upprustningen. Förhoppningsvis är vi igång till påsk, säger Jennie.
Sveafastigheters Caroline Hansols och Jennie Argerich utanför den gamla järnhandeln i Spånga.
Filip Magnusson
Historien kan många Spångabor vid detta laget.
1922 öppnade den 29-årige målaren Mauritz Wiberg sitt Spånga Järn & Färg i det då nyuppförda huset mitt i Spånga.
Fyra generationer senare, 2019, stängde familjen butiken.
Bygglovsansökan på väg in
Den tomma byggnaden förvärvades av Samhällsbyggnadsbolaget (SBB) – och den har nötts mer för varje år till många Spångabors förtret.
– Bygglov för omgörningen är på väg in. Vi kommer göra om järnhandeln till fyra nya lägenheter, och på nedre plan blir det flera verksamhetslokaler, säger Caroline Hansols.
Britt och Elsmarie välkomnar att gamla järnhandeln i Spånga rustas upp, men tvekar kring om tolv-våningshuset passar in. "I den ålder vi är i vill vi väl alltid ha det som det alltid varit", skrattar Elsmarie.
Filip Magnusson
I detaljplanen för Spånga-fastigheten beskrivs byggnaden som "en kulturhistoriskt värdefull byggnad", och Sveafastigheters ifrågasatta förvaltning anmäldes under 2024 till stadsbyggnadskontoret av ett antal Spångabor.
– Nu blir det äntligen lite mer liv i huset i alla fall. Tillsammans med höghuset blir detta en naturlig entré till Spånga, säger Jennie Argerich.
De gamla markiserna från gamla Spånga järn syns än ovanför fönstren på andra våningen.
Filip Magnusson
Upprustningen kommer tillföra värde till platsen, som hon och Caroline Hansols beskriver det.
Det kommer kännas mer tryggt här.
– Det kommer kännas mer tryggt här, det blir fler ögon på gatan, det kommer bli mer ljus.
Varför har det tagit sådan tid att rusta upp?
– Det ekonomiska läget ligger tillsammans med andra faktorer bakom. Men med facit i hand skulle vi ha tagit tag i byggnaden tidigare. Det är en lärdom vi tar med oss.
Caroline Hansols:
– Det här har inte varit representativt för hur vi vill förvalta våra fastigheter.
Runt 130 nya hyreslägenheter
Den gamla järnhandeln från 20-talet är kulturklassad och Sveafastigheter tvingas vara varsamma i upprustningen.
Det planerade 12-våningshuset i Spånga centrum.
Illustration: Arkitema arkitekter
Den tillkommande delen av byggnaden, från 30-talet, kommer dock rivas för att ge plats åt 12-våningshuset och tillkommande lokalerma.
– Runt 130 nya hyreslägenheter blir det på platsen, säger Caroline Hansols.
Den kommande vyn från Bromstensvägen av 12-våningshuset.
Illustration: Arkitema Arkitekter.
Kommande vyn från Värsta allé av delar av den gamla järnhandeln och nya 12-våningshuset.
Illustration: Arkitema Arkitekter.
Byggstarten för höghuset väntas i december i år, som alltså hamnar mittemot Spånga stations entré. Byggtid för själva höghuset förväntas bli 26 månader från det att spaden satts i marken.
– I februari 2028 räknar vi vara fullständigt färdiga här på platsen, säger Caroline Hansols.