JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Säpo höjer terrorhotnivån i Sverige

Säpo.

Säpo.

Säkerhetspolisen

20230817130132
20230818074227
2023-08-17
13:01
2023-08-18 07:42

Säkerhetsläget har försämrats i Sverige. Nu beslutar Säpo att höja terrorhotnivån från 3 till 4 på en femgradig skala.

Det meddelar Säpochefen Charlotte von Essen på en pressträff på torsdagen.

En fyra innebär att terrorhotnivån går från att vara förhöjd till hög. Sedan tidigare har både Säpo och regeringen gått ut med att Sverige gått från att vara ett legitimt till ett prioriterat mål.

– Bedömningen som ligger till grund för beslutet är att Säpo kan konstatera att vi befinner oss i ett försämrat säkerhetsläge avseende attentatshot mot Sverige, och att det kommer bestå under en längre tid, säger von Essen på pressträffen.

Ingen enskild händelse bakom

Beslutet baseras på en samlad bedömning av säkerhetsläget. Det är inte föranlett av någon enskild händelse.

Säpo har tidigare varnat för att koranbränningarna, som till stor del skett i Stockholm, gjort att Sverige hamnat i fokus för islamister. Man har dessutom sett i sina underrättelser att allt fler attentatshot förekommer.

–Till exempel ökade attentatshoten som inkom till oss ganska kraftigt i början av året efter händelsen i Stockholm där man förstörde en religiös skrift genom att bränna den. Vi har också sett en ökning nu under sommaren där det kommit in mycket hot mot Sverige efter liknande aktiviter i Stockholmstrakten framförallt, säger Säpos biträdande chef för kontraterror Susanna Trehörning.

Samtidig poängterar Säpo att det är värt att komma ihåg att hotet från högerextremister består.

Charlotte von Essen uppmanar allmänheten att fortsätta leva som vanligt trots den ökade risken, men att vara uppmärksam på information från myndigheter.

– Det är också viktigt att inte tro på obekräftad information eller rykten och vara källkritisk.

När hon ombeds utveckla resonemanget om hur allmänheten ska se på läget svarar von Essen att hon förstår att beskedet kan väcka oro, funderingar och frågor.

Lev som vanligt – men var medveten om situationen

– Vårt budskap är ändå att vi ska leva som vanligt, men naturligtvis vara medveten om situation som vi befinner oss i, svarar hon.

Gällande evenemang och större offentliga tillställningar kan extra säkerhetsåtgärder behövas.

- Man behöver kanske göra särskilda bedömningar i förhållande till vissa evenemang och då kanske också vidta ytterligare säkerhetsåtgärder. Därför är det viktigt att hålla sig informerad.

I samband med pressträffen meddelar även Försvarsmakten att de höjer terrorhotnivån från 3 till 4.

– Att vi höjer terrorhotnivån är inte föranlett av något specifikt hot mot Försvarsmakten eller dess personal. Säkerhetspolisens bedömning är att terrorhotet ökat generellt för hela samhället och Försvarsmakten behöver anpassa sin verksamhet därefter, säger generallöjtnant Thomas Nilsson, chef för den militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, Must, i ett pressmeddelande.

KarlMeyer von Bremen
08-550 551 58

Påverkas du av det förändrade säkerhetsläget?

Nyheter

Mitt i gick ut på stan för att höra hur man upplever det nya läget.

Anna Falk.

Anna Falk.

Klara B Orreteg

Anna Falk.

Anna Falk.

Klara B Orreteg

Påverkas du av det förändrade säkerhetsläget?

Nyheter

Mitt i gick ut på stan för att höra hur man upplever det nya läget.

Senaste nyheterna

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

Sågar höjningen: Sjuka stockholmare kan avstå medicin

Nyheter

Högkostnadsskyddet höjs med 900 kronor ✔ Ministerns svar: "måste höjas för att klara en långsiktig finansiering"

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fritidsbanken

Då får Huddinge gratis utlåning av sportprylar

Nyheter

Öppnar snart ✔ Inlämningsplatser runt om i kommunen ✔ "Jätteglad att vi nästan är i mål"

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Emma Löf Hagström

Nu börjar trygghetsvandringarna igen

Nyheter

Chans för Järvaborna att påverka sitt närområde

Sågar höjningen: Sjuka kan avstå från att hämta ut medicin

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

20250318191529
20250318153529
2025-03-18
19:15

Högkostnadsskyddet höjs från 2 900 kronor till 3 800 kronor enligt ett regeringsförslag. Men Region Stockholm tycker att det blir alltför dyrt för många patienter.

Den högsta summa som patienter själva betalar för läkemedel, det så kallade högkostnadsskyddet, är i dag 2 900 kronor under en tolvmånadersperiod.

Nu föreslås taket höjas till 3 800 kronor, en höjning med 30 procent. Höjningen träder i kraft den 1 juli.

Men förslaget har fått kritik, inte minst från pensionärs- och patientorganistioner.

Risker

Även regionstyrelsen i Stockholm, som haft ärendet på remiss, sågar höjningen.

Risken finns att patienter med dålig ekonomi inte hämtar ut ordinerade läkemedel.

"Blir läkemedelskostnaderna för höga för den enskilde finns en risk för att man avstår från behandling – med ökad risk för komplikationer, en försämrad hälsa och behov av akut sjukvård" skriver de.

Även Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, den statlig myndighet som beslutar om vilka läkemedel som ska ingå i högkostnadsskyddet, anser att analysen av höjningens effekter är ofullständig.

"Nödvändigt"

Höjningen motiveras med att statens subvention av läkemedel skjutit i höjden. Kostnaden har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

En åldrande befolkning och medicinska framsteg, som ger ökade möjligheter till behandling, gör att kostnaderna ökar allt snabbare, menar de. Under 2025 tillförs 6 141 miljoner kronor till läkemedelsförmånerna.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

Så funkar högkostnadsskyddet

Läkemedel upp till 1 450 kronor ingen rabatt. 1 juli: upp till 2 000 kronor.

Läkemedel 1450-2 768 kronor 50 procents rabatt. 1 juli: 2 001-3 586 kronor 25 procents rabatt.

Läkemedel 2 769-5 142 kronor 75 procents rabatt. 1 juli: 3 587-5 300 kronor 75 procents rabatt.

Den som kommer upp i 2 900 kronor på tolv månader får frikort resten av perioden. 1 juli: frikort efter 3 800 kronor.

Källa: ehälsomyndigheten

IngridJohansson
08-550 551 04