Sommaren 2023 väckte Jan Jönsson (L), oppositionsborgarråd i Stockholms stad, uppmärksamhet när han klädde sig som dragqueen, läste sagor för barn och poserade i Stockholm stadshus.
Det gjorde han som ett svar på den kritik som riktades mot konceptet "Drag Story Hour", där dragshowartister läser sagor för barn på bibliotek runt om i Sverige.
I november samma år mottog Jönsson ett grovt hatmejl som skickats till Liberalernas riksorganisation. Säkerhetsavdelningen anmälde ärendet, och en man från Skövde åtalades för ofredande.
Döms till böter
Tingsrätten i Skaraborg har nu dömt mannen till 100 dagsböter, motsvarande 43 000 kronor, rapporterar SVT Nyheter. Jan Jönsson får dessutom ett skadestånd på 8 000 kronor.
Trots åklagarens påstående att mejlet skulle bedömas som ett hatbrott, då det ansågs kränka Jan Jönsson på grund av hans "sexuella läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck", kom tingsrätten fram till att det inte fanns tillräckligt stöd för detta i utredningen.
Mottog dödshot
I april 2024 dömdes en annan man av Västmanlands tingsrätt för att ha dödshotat Jan Jönsson. Straffet var en villkorlig dom, men hovrätten skärpte straffet till dagsböter efter överklagan från båda parter.
Jan Jönsson kommenterade då straffskärpningen och framhöll att det är ett viktigt steg för hela hbtq-communityt.
– Det blir tydligt att det här är något som domstolarna ser allvarligt på. Jag har pratat med en del dragartister som blivit utsatta för hat och hot, och de har dragit sig för att anmäla, sade han då till Mitt i.
Han berättade också att hoten har lett till en ökad vaksamhet i det offentliga livet, men han ser det som en form av motstånd att fortsätta kämpa för rättssystemet.
– Det påverkar mer än vad man kanske vill erkänna. Men det är viktigt att det blev en dom och att den höll efter överklagan.