JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Stortorpsparken ska bli en modern folkpark

Carina Andersson och Oscar Hjärre vill skapa en modern folkpark i Stortorpsparken.

Carina Andersson och Oscar Hjärre vill skapa en modern folkpark i Stortorpsparken.

Pernilla Fagerström

20250302070037
20250228155523
2025-03-02
07:00

Stortorpsparken ska få ett rejält ansiktslyft. Samtidigt vill föreningen Stortorpsparken att den ska bli en mötesplats för alla i området.

– Vi vill bevara det historiska kulturarvet men också modernisera så att det blir en folkpark 3.0, säger ordföranden.

Lätt duggregn, grå himmel och nakna träd. På den bara marken ligger skräp här och var och de små röda husen ser lite ledsna och skamfilade ut där de står utplacerade runt en stor grusplan.

Det är svårt att föreställa sig att över 4 000 människor kommer samlas här för att sjunga in våren om ett par månader. Det finns inget insmickrade över Stortorpsparken så här en dag i slutet av februari.

Men nu ska parken få ett rejält lyft. Kommunen har tagit fram ett förslag för att rusta upp den.

– Det är en ganska unik park för att finnas i Huddinge. Den har mer karaktären av en Folkets park som finns runt om i landet med en aktiv förening med eget kultur- och högtidsprogram, säger Emil Högberg (S), kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor.

I förslaget som kommunen tagit fram är en sommarscen inritad där muren är i dag. Den föreslagna lekplatsen ska vara bakom den, där det röda skjulet står.

I förslaget som kommunen tagit fram är en sommarscen inritad där muren är i dag. Den föreslagna lekplatsen ska vara bakom den, där det röda skjulet står.

Pernilla Fagerström

Lekpark på ingång

Nu ska det bli bättre belysning, sittplatser och mer välkomnande entréer. Det ska också byggas en lekpark med temat Folkets park, som knyter an till platsen.

Notan för hela kalaset beräknas landa på 11 miljoner kronor.

– Det ska vara en upprustning som märks och och gör skillnad för besökarna i parken. Det kommer att kännas som ett rejält lyft. Tanken är att vi ska få fler besök även när det inte är firanden, säger Emil Högberg.

Carina Andersson vid en av byggnaderna som föreslås rivas och ersättas med en pergola. "Jag skulle hellre se mer mobila lösningar som vi kan flytta"..

Carina Andersson vid en av byggnaderna som föreslås rivas och ersättas med en pergola. "Jag skulle hellre se mer mobila lösningar som vi kan flytta"..

Pernilla Fagerström

Vill ha ungdomsverksamhet

Föreningen Stortorpsparken, som driver verksamheten och sköter om husen, välkomnar förslaget.

Vi vill också ha ungdomsverksamhet i parken, det är den grupp som vi inte når i dag.

– Äntligen har kommunen vaknat. Vi har länge sökt en relation med kommunen, men det har varit tyst i tio år, säger Oscar Hjärre, tidigare ordförande.

Föreningen ordnar sedan många år exempelvis valborgsfirande och julmarknad här. Men verksamheten har vuxit. De ordnar inte bara svenskt nationaldagsfirande, utan även firanden för en rad andra nationaliteter.

– Vi har skapat en mångkulturell verksamhet från att det egentligen bara har varit gamla pensionärer som jag, säger Oscar Hjärre.

De har stora visioner för parken och de vill skapa en verksamhet som lever året om.

– Vi vill bygga ett allaktivitetshus. Vi har dialog med pensionärsföreningarna och vill erbjuda dem att ha sina aktiviteter här. Vi vill också ha ungdomsverksamhet i parken, det är den grupp som vi inte når i dag, säger Carina Andersson, ordförande.

Det är populärt att fira valborg i Stortorpsparken.

Det är populärt att fira valborg i Stortorpsparken.

Inna Johansson

Ska ske 2026

De är positiva till upprustningen. Men de har också synpunkter.

– Vi tycker att det skulle bli ännu bättre om man tog ett större grepp tillsammans. Jag tror inte riktigt på placeringen av dansbanan och lekplatsen. Man behöver titta på flödena, när det är valborgsfirande har vi 4 500 besökare på ganska liten yta, säger Carina Andersson.

Kommunen ska hålla en medborgardialog om Stortorpsparken senare i vår. Planen är att upprustningen ska ske nästa år.

Populärt valborgsfirande

Bygdegårdsföreningen Stortorpsparken bildades 1992 med målet att skapa en park med plats för aktiviteter som dans och midsommarfester. Parken öppnades 1993.

Parken drivs fortfarande ideellt av Föreningen Stortorpsparken med stöd av kommunen.

Föreningen ansvarar för parkens verksamhet och evenemang, men Huddinge kommun är markägare.

Valborg är det största evenemanget med 4 500 besökare.

Totalt var det över 16 000 besökare under 2024.

Källa: Huddinge kommun och Föreningen Stortorpsparken

PernillaFagerström
08-550 554 95

Senaste nyheterna

Genrebild.

Genrebild.

Angie Gray

JUST NU: Föremål utanför apotek var ofarligt

Nyheter

Polisen häver avspärrningar

Love Arrhov säljs till Eintracht Frankfurt för 60 miljoner kronor, vilket kan växa till 90 miljoner.

Love Arrhov säljs till Eintracht Frankfurt för 60 miljoner kronor, vilket kan växa till 90 miljoner.

IF Brommapojkarna

BP överens med Frankfurt: 16-åriga supertalangen säljs

Nyheter

Uppgifter: BP kan tjäna 90 miljoner ✔ "Vår största spelaraffär någonsin"

En trafikolycka inträffade på tisdagen på Sandavägen/Frestavägen i Upplands Väsby.

En trafikolycka inträffade på tisdagen på Sandavägen/Frestavägen i Upplands Väsby.

Emmelie Björklöf

Traktor prejades ner i dike av buss – föraren skadad

Nyheter

Busschaufför ska ha missat väjningsplikten ✔ Fick ordningsbot ✔ Traktorförare lindrigt skadad

Föremål utanför apotek var ofarligt

Genrebild.

Genrebild.

Angie Gray

20250409134255
20250409140603
2025-04-09
13:42
2025-04-09 14:06

Polisen larmades under eftermiddagen om ett misstänkt farligt föremål vid ett apotek i Sollentuna. Efter en halvtimmes utredning konstaterades att föremålet var ofarligt.

Klockan 13.21 på onsdagen larmades polisen om ett misstänkt farligt föremål i entrén till ett apotek i Häggvik utanför Sollentuna.

Polisen spärrade av området och personer som befann sig i butiken inrymdes.

En halvtimme senare kunde polisen meddela att föremålet var ofarligt och att avspärrningarna kommer hävas.

– Det var ofarligt och vi bryter just nu ner insatsen, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos Stockholmspolisen.

Varför trodde man att det var ett farligt föremål?

– Jag vet inte. Det var någon som ringde och sa att det var ett farligt föremål och det tog vi på allvar.

Texten uppdateras...

MathildaNilsson
08-550 550 27