Som Mitt i tidigare skrivit har den skrala ekonomin tvingat tjänstemännen att lägga pannorna i djupa veck. En lösning som kommunicerats till stadens anställda är att lägga ner Galleri Ung i Hallonbergen.
Projektansvarige Tommy Mäkinen kallade beskedet "djupt oroande".
– Det känns givetvis jättetråkigt. Eftersom det är Sveriges enda konstgalleri som är till för barn, unga och unga vuxna. Det finns inget annat liknande i Sverige, sade han.
Han hade då börjat fundera på vad han skulle syssla med i stället för Galleri Ung, som upptagit motsvarande en arbetsdag i veckan för honom.
Kultur- och fritidsnämndens ordförande Stefan Bergström (C) vill tona ner hur nära det var att galleriet tog ner skylten.
– Det fanns en beredskap, att om det värsta tänkbara händer har vi det här paketet.
Stefan Bergström (C), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Sundbybergs stad
Enligt Mitt i:s uppgifter har kulturskolan i Sundbyberg hotats av ytterligare nedskärningar, om 2,1 miljoner kronor.
Bättre prognoser
Den nya föreslagna budgeten, menar Stefan Bergström, innebär i stället att verksamheterna i Sundbyberg kan fortsätta på samma nivå som i dag. Kultur- och fritidsnämnden får 160 miljoner kronor. Det är 14,5 miljoner mer än i budgeten för 2023, som i sin tur var nästan 10 miljoner mindre än 2022.
De prognoser vi hade före sommaren såg riktigt dystra ut. Sedan har de blivit betydligt bättre.
– Vi hade ett väldigt bekymmersamt läge länge, så de prognoser vi hade före sommaren såg riktigt dystra ut. Sedan har de blivit betydligt bättre, säger Stefan Bergström.
I det aktuella budgetförslaget nämns att Galleri Ung ska "utvecklas", bli "mer publikt" och finnas på "fler platser" i kommunen.
– Den kommer också att kunna vara i Hallonbergen så klart, på biblioteket till exempel, säger Bergström.
Vad händer med Galleri Ungs nuvarande lokal i Hallonbergen?
– Det får vi se, den frågan får du nog ställa till sektorsdirektören i det här läget.
Så blir svaret även på frågan om vad som händer med Tommy Mäkinens tjänst. Mäkinen själv har inte fått veta något nytt om stadens planer när Mitt i kontaktar honom.
Kultur- och fritidsdirektör Johan Malmgren vill inte svara på frågor om Galleri Ung i nuläget.
Sundbybergs stad
Kultur- och fritidsdirektör Johan Malmgren vill i sin tur vänta med kommentar tills budgeten har antagits, vilket görs av kommunfullmäktige den 8 november.